top of page

Våra tjänster

Du kan välja att vara med på våra yogapass på 3 olika sätt:

1. Som medlem i vårt videobibliotek där du kan yoga hemma när du vill.

2. Som deltagare på våra live-pass via Zoom. Om du tar en yogaklass via Zoom har du fördelen att vara med och yoga hemifrån. (Bokas via bokningskalendern i "boka pass")

 3. Som deltagare på vår sommaryoga i Motala juli/augusti. 

Just nu erbjuder vi Vinyasayogaklasser i två former:

 

Lätt Vinyasayoga

Passar dig som är nybörjare eller som bara vill ha ett lätt men rörligt yogapass. Läs mer genom att klicka på rubriken.

 

Vinyasayoga Flow

Den här klassen är lite mer utmanande eftersom att vi rör oss npgot snabbare jämfört med lätt vinyasayoga. Det finns inga krav på att du ska vara duktig, vig eller stark. Du gör det som känns bra! Läs mer om passet genom att klicka på rubriken.  
 

Det finns många olika former av yoga och om du är nybörjare kan det vara svårt att veta vilken typ av yoga som passar dig. Det bästa är att prova dig fram. Här nedan b

Klicka vidare på varje pass för att läsa om de olika passen. 

Vi visar övningen Katten och Kon från passet Mjuk yoga.

VINYASA YOGA

Vinyasa yoga är en dynamisk typ av yoga där stående, sittande och liggande yogapositioner sammanlänkas med varandra i rörelser. Det är därför vi ofta kallar den för flow.  Inandning och utandning styr rörelserna och vi får öva oss på att bli mer medvetna om hur vi andas när vi rör oss. Vi skulle kunna säga att andningen är själva motorn i rörelserna. Solhälsning A och B är exemel på sammanlänkade rörelser som vi använder i vinyasa yoga. Vinyasa yoga kan göras mycket lätt och passar alla, men den kan också anpassas till att vara fysiskt krävande om man vill det. Vinyasa yogan har en oändlig möjlighet att kombinera positioner med varandra.

På Yogahem har vi 3 olika Vinyasayogapass i olika svårighetsgrader:

Vinyasayoga lätt / för nybörjare

Vinyasayoga flow

Vinyasayoga strong flow

Alla former av yoga som innehåller fysiska positioner kallas för Hatha yoga. Det betyder att de typer av yoga som vi i västvärlden oftast utövar är i grund och botten Hatha yoga. Hatha yoga är ett således ett paraplybegrepp som under tidens gång har delats in i andra stilar av yoga beroende på HUR vi utövar Hatha yogan. Därför är alla pass på Yogahem i grund och botten Hatha yoga, men de har ändå olika namn beroende på hur vi väljer att utöva den.

Målet med alla yogaformer är att komma åt vårt inre välmående och skapa förmågan att stilla vår överaktiva hjärna. De fysiska positionerna och andningsövningarna är verktyg som vi använder för att så småningom nå målet.

YOGA  PILATES  TRÄNING
ONLINE   

 

Besöksadress:
Yogahem AB
Vintergatan 7
591 32 Motala
email: yogahem.se@gmail.com

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
bottom of page